Jak rozliczać leasing od 2019 roku

Jak rozliczać leasing w 2019 roku?

Zapewne większość z prowadzących działalność gospodarczą słyszała, że od roku 2019 zostały wprowadzone zmiany przepisów regulujących zasady rozliczania leasingu dla firm na samochody osobowe.

Wiele pism czy portali internetowych pisze z tego powodu długie i nudne artykuły, w większości niezrozumiałe dla potencjalnych Klientów. Postaramy się bardzo krótko i zwięźle opisać zmiany i aktualny stan faktyczny i prawny. Przede wszystkim – nie warto wspominać jak było do tej pory – najważniejsze jaki stan prawny obowiązuje przy rozliczaniu leasingu od 1 stycznia 2019. I tak:

  1. Ograniczono maksymalną kwotę kosztów z tytułu leasingu / najmu ORAZ zakupu za gotówkę lub w kredycie, jaką można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie jest to limit 150 tys zł.  Droższe samochody można wliczyć tylko w proporcji ceny do tego ograniczenia, czyli np. w aucie za 200 tys z każdej raty można będzie wliczyć w koszty 3/4 ceny zakupu lub raty leasingu/najmu.
  2. Dla samochodów osobowych poniżej 150 tys zasady zaliczania ceny/ rat w koszty pozostały bez zmian.
  3. Wprowadzono dla wszystkich samochodów osobowych użytkowanych do celów służbowych i prywatnych limit 75% wydatków (na benzynę, serwis, naprawy itp) które można zaliczyć do kosztów.
  4. Zasady rozliczania VAT ( odliczenie 50% VAT dla samochodów osobowych użytkowanych do celów służbowych i prywatnych) pozostawiono bez zmian.
  5. Bez zmian pozostały zasady dotyczące zaliczania w koszty zakupu/leasingu samochodów ciężarowych.

Reasumując, nowe przepisy dotkną niewielką liczbę przedsiębiorców kupujących samochody raczej luksusowe. Ograniczony limit wydatków z tytułu użytkowania stanowić będzie w większości przypadków ubytek niezbyt duży, będący „ceną” za spokój użytkowania samochodu również do celów prywatnych. Brak problemów z urzędem skarbowym wart jest ich poniesienia.

 

Dowiedz się więcej jak łatwy i bezproblemowy może być leasing?  Przejdź do naszych usług tutaj