
Zakup Pojazdu
Szukając samochodu dla firmy musisz myśleć o jego sfinansowaniu. Możesz to zrobić w formie:
- leasingu operacyjnego
- leasingu finansowego
- pożyczki leasingowej
- kredytu na samochód
- zakupu za gotówkę
- przez wynajem długoterminowy
Dokumenty kupna sprzedaży samochodu
Auto można nabyć na podstawie Faktury VAT (samochody nowe oraz samochody od firm, kupione wcześnie na fakturę VAT), lub na podstawie Faktury VAT marża (zwykle samochody sprzedawane przez komisy).
Ostatnim rodzajem umowy przeniesienia własności jest umowa kupna-sprzedaży, jednak stosowana jest ona tylko pomiędzy osobami prywatnymi. Auto sprzedawane w tej formie nie nadają się do finansowania przez leasing.
Dokumenty wymagane do rejestracji auta nowego:
- faktura zakupu
- świadectwo homologacji/zgodności
- oświadczenie o recyclingu
- dokument poświadczający zapłatę akcyzy lub braku obowiązku zapłaty
- karta pojazdu
Dokumenty do pierwszej rejestracji samochodu używanego:
- faktura lub inny dokument nabycia (tzw. brief)
- tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego
- potwierdzenie zapłaty akcyzy
- zaświadczenie VAT-25 (wydawane na podstawie deklaracji VAT-24)
- opłata recyklingowa wpłacona na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
- badanie techniczne
- ubezpieczenie (obowiązkowa polisa OC)
- oświadczenie o braku tablic
Gdy samochód używany był już rejestrowany w kraju, Wydział Komunikacji poprosi o:
- fakturę lub umowę kupna-sprzedaży
- dowód rejestracyjny
- kartę pojazdu
- tablice rejestracyjny
- jeśli auto miało kilku właścicieli ale nie było przerejestrowywane, potrzebne będą do wglądu pośrednie dokumenty kupna-sprzedaży
- w przypadku umowy kupna-sprzedaży dodatkowo należy dołączyć potwierdzenie opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych
- Leasing operacyjny – pod pojęciem leasingu operacyjnego wyróżniamy formę umowy leasingu której skutki podatkowe powodują, że Leasingobiorca może całość rat leasingowych wpisać w koszty działalności firmy. Nie obowiązuje tutaj ograniczenie kwotowe wliczenia w koszty samochodów osobowych o wartości powyżej 20.000 euro. Cały poniesiony koszt leasingu można wpisać w koszty działalności. Naliczony podatek VAT podlega odliczeniu w całości lub w części.
- Leasing finansowy – w odróżnieniu od leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym (kapitałowym) Leasingobiorca nie może wliczyć całych rat w koszty firmy. Do kosztów podatkowych zaliczyć może część odsetkową harmonogramu (odsetki od leasingu) oraz dokonywaną amortyzację. Podatek VAT naliczany jest od części odsetkowej i w zależności od rozliczenia firmy leasingowej, płatny przez Leasingobiorcę jednorazowo lub w ratach.
- Leasing finansowy stosuje się go gdy przedmiot finansowania sprzedawany jest na tzw. Fakturę VATmarża lub na fakturę z obniżoną stawką VAT. Doskonałą alternatywą dla leasingu finansowego samochodów jest Pożyczka leasingowa.
- Pożyczka leasingowa na samochód jest nową formą finansowania zakupu auta. Łączy ona w sobie cechy leasingu i kredytu, w pewnych sytuacjach jest lepsza zarówno od leasingu kapitałowego (finansowego) jak też od kredytu samochodowego. Pożyczka leasingowa na auto udzielana jest przez firmę leasingową.
Zalety pożyczki leasingowej
Fakt, że pożyczki udziela firma leasingowa, powoduje, że nie musi się ona sztywno trzymać się reguł udzielania finansowania jakim podlegają banki. Firma leasingowa może stosować procedury uproszczone, bez badania tzw. zdolności kredytowej. Jest to bardzo istotna zaleta pożyczki i jej przewaga nad kredytem.
Istnieje możliwość udzielenia pożyczki leasingowej na samochód kupowany zarówno na fakturę VAT jak i na VATmarża. Szczególnie auta kupowane na fakturę VATmarża musiały być leasingowane w przeszłości w formie leasingu finansowego, co nie zawsze było optymalnym rozwiązaniem.
Dla niektórych kupujących ważną sprawą jest kwestia własności auta. Przy pożyczce leasingowej właścicielem samochodu jest od razu Klient. Zabezpieczeniem pożyczki jest wpis w dowodzie rejestracyjnym na rzecz firmy leasingowej.
Co do zasady, leasing operacyjny jest najbardziej korzystnym rodzajem leasingu. Stosuje się go, jeśli samochód czy maszyna sprzedawane jest na fakturę VAT z pełną stawką VAT.